Upravit stránku

Co je krevní plazma?

Krevní plazma je důležitá složka krve (tvoří asi 55% objemu krve). Má jantarově nažloutlou barvu a v těle zdravého člověka je jí zhruba 3 až 3,5 litru, tzn. asi 5% tělesné hmotnosti. Plazmu tvoří 3 základní složky, a sice voda (90%), organické látky (plasmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny, glukóza atd.) a anorganické soli. V lidském těle přenáší plazma cukry, lipidy, hormony, metabolické produkty a v omezené míře i kyslík a oxid uhličitý.

Kdo se může stát dárcem plazmy?

Krevní plazmu může darovat zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let s váhou nad 50 kg. Dárce musí mít uzavřené zdravotní pojištění na území EU a platný doklad totožnosti. 

Pro koho není darování plazmy vhodné? 

Darování není vhodné, pokud trpíte těžkým chronickým onemocněním - jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým. Plasmu nemohou darovat ani lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Posouzení způsobilosti k dárcovství je vždy na našem lékaři při vstupní prohlídce. Na odběr raději nechoďte, pokud se necítíte zdravě nebo jste v posledních šesti měsících podstoupili tetování nebo jste si nechali udělat piercing.

Jak často mohu darovat plazmu?

Darování plazmy je možné jednou za 14 dní, což vychází na maximálně 33 odběrů za rok.

Co vzít s sebou na odběr?

Nezapomeňte doma doklad totožnosti a platný průkaz zdravotní pojišťovny. 

Mohu před odběrem jíst a pít?

Určitě. Den před odběrem a v den odběru zvyšte příjem tekutin zhruba na 2 až 3 litry. V tomto čase zároveň konzumujte lehkou netučnou stravu. Těsně před odběrem je vhodné sníst kousek ovoce. Rozhodně nechoďte darovat na lačno, během odběru i po by se vám mohlo udělat nevolno.

Co se děje s krevní plazmou po odběru?

Plazma se šokově hluboce zmrazí a následně se ve farmaceutických továrnách zpracovává. Prostřednictvím různých fyzikálně chemických postupů se izolují jednotlivé frakce proteinů. Ty se dále čistí a koncentrují do formy konečného léčiva.

Není možné se při odběru nakazit?

Rozhodně ne. Na naší klinice pracujeme výhradně se sterilními jednorázovými pomůckami. Krev i plazma proudí pouze uzavřeným sterilním systémem a nedostanou se do kontaktu s okolím, tedy ani s cizí krví či jiným biologickým materiálem. Nakažení dárce je tedy naprosto nereálné.

Proč darovat krevní plazmu?

Vaše plazma může pomoci zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Využívá se proto při léčbě popálenin, při onemocnění ledvin, jater, poruchách srážení krve i při mnoha dalších úrazech nebo vážných nemocech. Krevní plazma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv a každým odběrem dáváte někomu naději žít. Jednou můžete potřebovat pomoc i vy.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti